Uncategorized

Komplo Teorisi Nedir?

Ülkeler, örgütler ve bilim insanları tarafından yapılan açıklamaların aslında gerçeği yansıtmadığı durumlar olabiliyor. Bunun üstesinden gelebilmek ve halka gerçeği anlamalarını sağlayacak şekilde bilgi vermek, komplo teorisyenlerinin dikkatine bağlı oluyor. Teorisyenler ne kadar gerçek üstü, bulgu ve delil sayılabilecek bilgiye sahip olursa, yapılan açıklamaları çürütme ihtimali de bir o kadar fazla olacaktır.

Komplo teorisi nedir?

Komplo teorisi, kamuoyundan saklanan veya normalde olduğundan farklı bir şekilde yayınlanan bilgilerin çürütülmesine dair girişim olarak özetlenebilir. Halkın aydınlatılması, olaya farklı bir pencereden bakılmasını ve körü körüne inanmayı engelleyecek amaçlara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Komplo Teorisi Örnekleri

Sadece bireylerin değil, aynı zamanda devletlerin de içerisinde bulundukları durumlarla ilgili gerçeğin dışında açıklamalar yaptığı artık sıkça görülüyor. Bu nedenle özellikle komplo teorisyenleri, pek çok veriyi inceledikten sonra geçerli ve gerçek olma ihtimali yüksek açıklamalar yaparlar. Kurumlar bazen bunlara yanıt verirken, bazen sessiz kalmayı tercih eder. Aşağıda, bugüne kadar milyonlarca kişinin duyduğu ve gerçek olma ihtimali de bulunan komplo teorisi örnekleri yer alıyor.

Ay’a Hiç Gidilmedi

Amerika Birleşik Devletleri veya diğer ülkeler tarafından Ay’a daha önce hiç gidilmedi hakkında dair bir teori bulunuyor. Normalde Ay’a gitmenin maliyetini karşılayabilecek çok sayıda ülke mevcut. Özellikle Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki soğuk savaş döneminde Ay’a gitmesi ve insan göndermesi nedeniyle ABD bu yarışı kazanmış görülür.

Ay ile ilgili videolar ve fotoğraflar incelendiğinde, komplo teorisyenleri tarafından bu olayın aslında hiç gerçekleşmediğini söylediğine şahit olunur. Nedeni ise, Dünya’nın yapısı, Ay’dan görünümü, Ay’ın yüzeyi, bayrağın rüzgarla havalanması, yerdeki ayak izleri ve gemiyle astronotların durumudur. Normalde fizik kanunlarına ve Ay yörüngesindeki fizik kanunlarına göre olması gerekenden farklı durumların olduğu, komplo teorisyenleri tarafından belirtilir.

51.Bölge Ve Uzay Araştırmaları

Uzay araştırmaları yapan çok sayıda kuruluş bulunuyor fakat, özellikle 51. Bölgede araştırmaların özellikleri bunlardan çok daha farklıdır. 51. Bölge bünyesinde UFO ve uzaylıların bedenleriyle ilgili çalışmalar gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Komplo teorisi nedir? 70 yıldan uzun süredir gerçekleştirilen çalışmaların sadece U-2 uçağıyla ilgili olduğunu açıklayan ABD’nin gerçek dışı açıklamada bulunduğuna dair teoriler öne sürülüyor.