Uncategorized

Gerçek Olduğu İspatlanmış Komplo Teorileri

Gerçek olduğuna dair artık yeterli kanıtların bulunduğu pek çok olayla, komplo teorisyenleri de haklı olduklarını ortaya çıkarmayı başardılar. Gerçek olduğu ispatlanmış komplo teorileri arasında En Popüler Komplo Teorileri, ABD deneyleri, CIA deneyleri, Nazi deneyleri de bulunuyor.

Paperclip Harekatı

Paperclip adı verilen harekatla birlikte özellikle savaş esnasında ortaya çıkabilecek durumların önüne geçilebilmesi hedefleniyordu. Bunun için de CIA tarafından yürütülen harekatta 1000’e yakın Alman bilim adamının Amerika’ya getirilmesi istendi. Gerekli çalışmalar başlatıldı ve tarihinin en iyi bilim insanlarını ABD’ye götürme işlemleri istendiği gibi gerçekleştirildi.

Nazi isteklerine göre çalışan bilim insanlarını artık Amerika Birleşik Devletleri’nin tarafında çalıştıracak ve kimyasal silah geliştirilmesi için girişimlerde bulunacaktı. Komplo teorilerinde bahsedilen bu olayın 1945 ile 1955 yılları arasında gerçekleştiği de öğrenildi.

Hillsborough Faciası

15 Nisan 1989 tarihinde yaşanan ve stadyumlarda daha önce görülmemiş olay, 96 Liverpool taraftarının hayatını kaybetmesine yol açtı. Tarihi olayda özellikle çıkan kargaşa ve panik havasının polis tarafından iyi yönetilememesi, Hillsborough faciası adı verilen olayın yaşanmasına neden oldu. Polisin başarısızlığından kaynaklandığı belirtilen olayda komplo teorisyenleri, polisin bile bile bu duruma yol açtığını vurgulamıştı. 2016 yılında son bulan davayla birlikte taraftar da aklandı ve 96 kişinin ölüm nedeni olarak polis gösterildi.

MK Ultra Projesi

 Daha önce insanlar üzerinde gerçekleştirilen zihin kontrolü çalışmalarında hiç bu kadar ileri gidilmemişti. Yapılan hipnotize, duygusal yoksunluk ve benzer aşırıya giden işlemler nedeniyle, özellikle mahkumlara işkenceler edilmeye başlandı. Sadece bir ilaç verilmesiyle birlikte mahkumun kalıcı olarak beyin fonksiyonlarında değişimler ortaya çıkıyordu. Fakat bilim insanları, suçlu kişilere sorulan soruların anında cevaplandığını görmesi de ipin ucunun kaçmasına yol açtı. Daha ileri giderek, işkence sayılabilecek deneylerle pek çok kişiye ABD ve Kanada’da buna benzer yöntemlerle işkence uygulandı.

ABD’nin Alkol Yasasında Zehir Kullanıldı

Amerika Birleşik Devletleri tarafından getirilen alkol yasağı uygulamasında, özellikle kasıtlı olarak yüzlerce şişeye zehir karıştırıldı. Karıştırılan zehir ölümcüldü ve devlet eliyle, yasa lehine propaganda amacıyla 700 kişi hayatını kaybetti. Gerçek olduğu ispatlanmış komplo teorileri arasında yer alması ise son derece ürkütücü bir tablo bulunduğunu gösteriyor.