Uncategorized

Dünyayı Sarsan Komplo Teorileri

Dünyayı-Sarsan-Komplo-Teorileri

Tarihte bugüne kadar, dünyayı sarsan komplo teorileri sayesinde, pek çok tarihi sayılabilecek olayın aslında gerçek dışı olduğu öne sürülüyor. Ayrıca devletler ve şirketler tarafından halka söylenenin dışında bazı durumlar olduğu da gerçek üstü teorilerde vurgulanıyor.

11 Eylül Saldırıları Uydurmacaydı

Dünya tarihini derinden etkileyen saldırılar arasında özellikle 11 Eylül saldırılarını göstermek mümkün. Bu saldırıların yapılma nedenleri arasında özellikle Amerika’nın kendi ülkesine saldırması için tuttuğu ajanların olduğu öne sürülüyor. Bu sayede hem Orta Doğu ve Afganistan’da yapacakları asker indirme işlemlerinin bir sebebi olacak hem de uluslar arası arenada ABD’ye karşı hesap sorulamayacaktı. Kendisine karşı yapılan saldırının planlayıcılarını tutuklamak için ülkeye girdiğini açıklaması yeterliydi. El Kaide tarafından yapıldığı öne sürülen saldırı için, Afganistan’a girilmesi halinde hiçbir ülke, ABD’ye karşı çıkamadı.

Ay’a Daha Önce Hiç Gidilmedi:

Bu teoriye göre, Ay’a gidilmesiyle ilgili yapılan açıklamaların tümü aslında gerçek dışıdır. Dünyayı sarsan komplo teorileri arasında en dikkat çekicilerden bir tanesi olması, üzerinde pek çok incelemenin yapılmasına neden oluyor. Özellikle daha önce 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Ay’a hiç çıkılmadığı belirtiliyor. Ay’a gitmek yerine, her fotoğrafın ve videonun tamamen stüdyo ortamında çekilerek yayınlandığı üzerinde duruluyor. Ayrıca kötü çekimler, normalde olmaması beklenen hatalar da teorinin dayanak noktası olarak gösteriliyor.

Küresel Isınma Gerçekte Yok

Küresel ısınma olarak tanımlanan ve gezegenin dört bir yanında gerçekleşen ani iklim değişiklikleri aslında bu olayla bağdaştırılamaz. Küresel ısınmanın gerçekte olmadığı ve sadece halkın aşırı enerji tüketimini, yakıt tüketimini azaltmak için bu açıklamaların yapıldığı belirtiliyor. Geçmiş 100 yıla kıyasla gezegenin dört bir yanındaki iklim durumlarıyla ilgili haritaların, beklenen değişiklikler olduğu vurgulanıyor. Geçtiğimiz yüzyıllarda da bu tarz farklılıkların olduğu ve iklim değişikliği olarak tanımlanan olaydan kaynaklanmadığı belirtiliyor.

Pearl Harbour Baskını Biliniyordu

 Pearl Harbour saldırıları aslında dönemin ABD generali tarafından bilinse de, asker çıkarma sürecinde halkın tepkisini azaltmak için kullanılan bir taktikti. Bu sayede halk Japonya’ya karşı harekete geçilmesini ve intikam alınmasını istedi. Saldırı öncesinde ise, kimsenin savaş istemediği ve asker gönderilmesine karşı olanların yoğun olduğu biliniyordu. Dünyayı sarsan komplo teorileri arasında bu teoriye göre, Roosevelt tarafından bilinmesine rağmen, limandaki eski gemileri tüm mürettebatıyla birlikte ölüme terk etti.