Uncategorized

Büyük İstanbul Depremi

İstanbul, yaşanmasına kesin gözüyle bakılan bir depremle yakın zaman içerisinde aniden karşı karşıya kalacak. Bu durum, özellikle dayanıksız binaların büyük bir bölümünü ortadan kaldırmaya yetecek güç ortaya çıkaracaktır. İstanbul’da daha önce de karşılaşılan ve sadece 20 yıl içerisinde, levha tektoniği nedeniyle mutlaka gerçekleşmesi gereken bir deprem yaşanacaktır. Büyük İstanbul depremi halk arasında sadece bir komplo teorisi gibi görülüyor fakat olay bu kadar basit ve geçiştirilebilecek bir yapıya sahip değil. Bir çok insan bu depremin HAARP ile alakalı olduğunu düşünmektedir.

Büyük Deprem Ne Zaman?

Daha önce İstanbul’da, yıl 1509’u gösterirken bir kez olağanüstü bir deprem yaşanmıştı. Büyüklüğü dönemin şartlarının son derece üzerindeydi ve yaklaşık 7.2 olarak hesaplanmıştı. Günümüz Türkiye’si için 7.2 şiddetinde bir deprem, özellikle de 1509 yılında olduğu gibi 50 saniye gerçekleştiği taktirde inanılmaz manzaralara sebebiyet verir. Osmanlı döneminde yaşanan depremde ise 13 bin kişinin üzerinde insan hayatını kaybetti. Levhaların kayması ve sıkışarak aniden büyük bir şiddetle birbirlerine basınç uygulamaları nedeniyle, Marmara Denizi merkezli kaos ortaya çıktı.

10 Eylül 1509 tarihinde yaşanan korkunç manzara, günümüz şartlarına ve levha hareketlerine bakıldığında çok yakın görünüyor. Son dönemde yaşanacak olan depremi hazırlıkları yapılsa da, 20 yıl içerisinde gerçekleşecek olan doğal afet için yeterli önlemlerin alınamayacağı düşünülüyor.

Deprem Nerede Olacak

Depremin yaşanması beklenen ana üssün Marmara Denizi olduğunu söylemek mümkün. Bunun temel dayanağı ise, uzun süredir yapılan levha incelemeleri ve kayma yönleridir. İki levhanın karşı karşıya geldiği ve kaymayı zorlaştıran bir basınç durumunda deprem ortaya çıkar. Marmara Denizi alt kısmındaki levhalar, yapıları itibariyle büyük depremin oluşmasına neden olacak şekilde kaymaya devam ediyorlar.

Büyük Depremin Tahmini Şiddeti

 Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da meydana gelecek olan depremin şiddetinin kesinlikle 5.0’ın üzerinde olacağı biliniyor. Levhaların hareketleri, basıncın ortaya çıkacağı nokta hakkında öngörüler mevcut. Her yıl kayma oranları ve ortaya çıkan ufak çaplı sarsıntılar da göz önünde bulundurularak, tahmini şiddetinin 7.0’ın üzerine çıkabileceği de vurgulanıyor. Özellikle 30 yıl ve daha eski binalar için 7.0’ı aşan bir depremin etkileri inanılmaz ölçülerde olacaktır. Büyük İstanbul depremi dönemin şartlarına göre, yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açacaktır.

Kaynak : fisskos.com