Uncategorized

Amerika Aslında Ay’a Gitmedi

Amerika Birleşik Devletleri, tarihi boyunca özellikle uzay araştırmalarıyla ilgili son derece önemli yeniliklere imza atmıştır. Uzay çalışmalarının, Ay’a gidilmesi de dahil olmak üzere pek çok faaliyetinin uzun yıllardır detaylı olarak raporları medyayla paylaşılıyor.

Komplo teorisyenlerinin ortaya çıkardığı bazı durumlar nedeniyle, NASA’nın hiçbir şekilde Ay’a gitmediğini kanıtlamak artık mümkün görülüyor. Amerika aslında Ay’a gitmedi çünkü, diye başlayan konuşmaların en büyük benzerliği, kamuyla paylaşılan görüntülerin normalde olması gerekenden tamamen farklı olmasıdır. Tıpkı Voynich El Yazması için olduğu gibi bu konuda da bir çok komplo teorisi yapılmaktadır.

Aya Gerçekten Gidildi Mi?

Bugüne kadar yapılan açıklamalar incelendiğinde, Amerika’nın ve Rusya’nın ortak bazı bildirileri bulunuyor. Rusya’nın uzay seyahatini gerçekleştirdiğini fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin bu işlemi gerçekleştirmeye yeterli gücünün bulunmadığı belirtiliyor. Amerikan bayrağının rüzgar varmış gibi sallanması, yerde astronotların ayak izlerinin çıkması, Dünya’nın Ay’dan görünümü olarak alınan kayıtların hiçbiri hakkında NASA tarafından detaylı açıklama yapılmamıştır.

Dönemin Amerikan başkanının ve çevresindekilerin aldıkları kararlar, bu sürecin sadece bir stüdyo çekiminden ibaret olduğunu düşündürüyor. Ay’a gidildiğine dair paylaşılan fotoğraflar, video kayıtları, kalkış ve inişle ilgili verilerin yalan olduğu belirtiliyor. Bunun en önemli kanıtı olarak da, verilerin özel incelemenin ardından hataları bulunarak paylaşılması gösteriliyor.

Ay Yolculukları Stüdyo Çekimi Mi?

Amerika Aslında Ay’a gitmedi çünkü, uzay yarışını kazanamayacağını anladı ve bu durum prestij için oldukça önemliydi. Bunun yerine, Ay’a gitmekten çok daha düşük maliyete ve rezil olma ihtimalini sıfıra indirmeye yarayacak kısa metrajlı filmler çekmeyi uygun gördüler. Gerekli olan tek şey, Amerika Birleşik Devletleri tarafından başarılı bir şekilde kaldırılan bir roket ve Ay’da gezen astronotların görüntüleriydi. Görüntülerde ortaya çıkan hatalar ve Ay’da olması gereken fizik kanunlarına uygun olmayan durumlar, stüdyo çekimi olduğunu kanıtlar nitelikte.

Aya Hiç Gidilmedi

Ay’a daha önce Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekten pek çok sayıda uzay aracının gönderildiği biliniyor. Fakat bu gönderimlerde astronotların Ay yüzeyinde yürümesi, bayrak dikmesi dönemin şartlarına göre son derece zor.

Günümüzde bile roket teknolojisine göre, Dünya’dan havalanan bir roketin tekrar kullanılması oldukça zor. Özellikle Ay’a dikey olarak inilmesi, numune toplayıp tekrar tüm risklere rağmen geri dönmek için girişimlerde bulunulması mümkün değildir. Prestij açısından oldukça önemli olan görevde bu riskleri almak yerine, aynı hissiyatı yaratabilecek stüdyo çekimleri yeterli görüldü.